از فرم زیر برای ثبت نام استفاده کنید.

Security question:

9 + 7 =

ثبت حساب

آرشاپرداز -طراحی وب - گرافیک - شبکه -نرم افزار

مشاوره فناوری اطلاعات و ارتباطات(IT)

خدمات مشاوره فا

فناوری اطلاعات (به انگلیسی: Information Technology یا IT)، همان‌طور که به‌وسیله انجمن فناوری اطلاعات آمریکا (ITAA‌) تعریف شده‌است، «به مطالعه، طراحی، توسعه، پیاده‌سازی، پشتیبانی یا مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی مبتنی بر رایانه، خصوصاً برنامه‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزار رایانه می‌پردازد». به طور کوتاه، فناوری اطلاعات با مسائلی مانند استفاده از رایانه‌های الکترونیکی و نرم‌افزار سروکار دارد تا تبدیل، ذخیره، حفاظت، پردازش، انتقال و بازیابی اطلاعات به شکلی مطمئن و امن انجام می پذیرد.

اخیراً تغییر اندکی در این عبارت داده می‌شود تا این اصطلاح به طور روشن دایره ارتباطات مخابراتی را نیز شامل گردد؛ بنابراین عده‌ای بیشتر مایلند تا عبارت «فناوری اطلاعات و ارتباطات» (فاوا) (Information and Communications Technology) یا به اختصار ICT را به کار برند.

عناصر کاملاً اصلی

فناوری اطلاعات متشکل از چهار عنصر اساسی انسان، سازوکار، ابزار و ساختار است، به طوری که در این فناوری، اطلاعات از طریق زنجیره ارزشی که از بهم پیوستن این عناصر ایجاد می‌شود جریان یافته و پیوسته تعالی و تکامل سازمان را فراراه خود قرار می‌دهد.

 • انسان: منابع انسانی، مفاهیم و اندیشه، نوآوری
 • سازوکار: قوانین، مقررات و روشها، سازوکارهای بهبود و رشد، سازوکارهای ارزش گذاری و مالی
 • ابزار: نرم‌افزار، سخت‌افزار، شبکه و ارتباطات
 • ساختار: سازمانی، فراسازمانی مرتبط، جهانی

پیاده‌سازی موفق فناوری اطلاعات و ارتباطات در سازمان‌ها و شرکت‌ها، نیازمند معماری خلاق جهت طراحی، مشاوری مطمئن برای راهبری و در نهایت ناظری حاذق جهت اطمینان از حصول نتایج است. در راستای تحقق این مهم، واحد خدمات مشاوره فاوا اقدام به ایجاد سبدی از خدمات متنوع در این حوزه‌ها نموده است تا مدیران سازمان‌ها و شرکت‌ها بتوانند با آسودگی خاطر کلیه امور مرتبط با فناوری اطلاعات و ارتباطات را از نیازسنجی تا راه‌اندازی و تحویل، به کارشناسان و متخصصین این واحد محول نمایند. واحد خدمات مشاوره فاوا قادر است با بهر‌ه‌مندی از نیروی متخصص و مجرب، تجربیات فراوان و متمادی حاصل از انجام موفق پروژه‌های ملی، همکاری با شرکت‌های معتبر بین‌المللی و استفاده از آخرین تکنولوژی‌ها و متدولوژی‌های روز دنیا، نیاز سازمان‌ها و شرکت‌ها را شناسایی و مسیر مناسب توسعه فناوری اطلاعات را برای آن‌ها ترسیم نموده و تا دستیابی به نتایج مطلوب، در تمامی مراحل، همراه آن‌ها باشد.

 • مشاوره توسعه کسب و کارهای مبتنی بر فاوا

خدمات متنوعی در حوزه توسعه کسب و کار در خدمات مشاوره فاوا راینیک ارائه می‌شوند. این خدمات از مرحله تعریف کسب و کار تا مشاوره سرمایه‌گذاری مشتریان را یاری خواهد کرد. با توجه به اینکه راه‌اندازی کسب و کارهای جدید، کار آفرینان و نخبگان را با ابعاد وسیع و پیچیده‌‌ای در حوزه ایده‌پردازی، تعریف مدل‌های کسب و کاری و بلوغ طرح‌ها مواجه می‌کند، فاوا در راینیک به عنوان مشاوری امین، قدم به قدم از مرحله ایده تا اجرا و تجاری سازی، همراه و همگام با صاحبان ایده و کار آفرینان خواهد بود و آنان را تا بالغ شدن طرح‌ها، ایده‌ها و برنامه‌ها به سمت تجاری سازی و موفقیت کسب و کار پشتیبانی می‌کند. همچنین در راستای انجام فعالیت‌هایی نظیر توجیه کسب و کار و توجیه اقتصادی به منظور جذب سرمایه، راه اندازی و نیز توسعه کسب و کار واحد خدمات مشاوره فاوای شرکت راینیک با استفاده از علم و متدولوژی‌های روز دنیا، صاحبان ایده و کسب و کار را از فازهای آغازین تا اجرای کلیه طرح های توسعه ای کسب و کار همراهی خواهد نمود.

 • مدیریت دانش

نظر به اهمیت دانش و مدیریت آن در سازمان، این مسأله بسیار از سازمان‌های پیشرفته را بر آن داشت تا دانش را در سازمان خود مدیریت کرده و آن‌را به بهترین شکل ممکن مورد استفاده قرار دهند. استقبال از این رویکرد نوین مدیریتی تا بدان‌جا پیش رفته است که امروزه سازمان‌های پیشرو دنیا به مدیریت دانش به مثابه راهکاری نوین جهت مدیریت بر کلیه ارکان کلیدی سازمان می‌نگرند. این امر به‌گونه‌ای است که مدیریت و تسهیم دانش از طریق شناسایی، استخراج، مستندسازی، نشر و توسعه تجربیات و دانش‌های سازمان موجب ارتقاء سطح عملکرد سازمان، افزایش بهره‌وری، استفاده بهینه از تجارب و نیل به اهداف استراتژیک سازمان خواهد شد.

واحد مدیریت پروژه‌های خدمات فاوا بر پایه دانش و تجربه خود، سازمان ها را به منظور شناسایی راهکارهای استفاده بهینه از دانش های فردی و سازمانی همراهی نموده و با ایجاد بستری فرهنگی و زیرساختی بر پایه فناوری های نوین در سازمان‌ها و شرکت‌ها امکان به جریان درآمدن دانش درآنها را فراهم می آورد. در این زمینه راینیک با توان توسعه نرم‌افزار خود نرم‌افزاری با نام ماد«مدیریت الکترونیک دانش» تولید نموده است که با پشتوانه تخصصی، راهکاری هوشمند و جامع را فراهم ساخته است تا سازمان بتواند انواع گوناگون مستندات دانشی خود را در بستری امن، ذخیره نموده و با تسهیم آن‌ها و تبادل دانش از طریق انجمن‌های خبرگی به سهولت در پیشبرد اهداف دانشی خود استفاده نماید.

 • مشاوره انتخاب‌ راه‌کارهای ویژه

همانگونه که مشخص است، فناوری اطلاعات به عنوان یک رشته میانی در ارتباط با سایر رشته‌ها و تخصص‌ها، به عنوان توانمند ساز و یا تسهیل کننده کسب و کارهای مختلف قابلیت ایفای نقش دارد. واحد خدمات مشاوره فاوا با دارا بودن نیروهای متخصص در حوزه‌های مختلف، خلاق و صاحب‌نظر می‌تواند با ارائه مشاوره‌های تخصصی و پیشنهاد راه‌کارهای ویژه در سطوح مختلف سازمانی، کسب و کار‌ها، شرکت‌ها و سازمان‌ها، با استخراج نیازمندی‌ها، قابلیت‌ها و تعریف دقیقی از مدل‌های کسب و کار، راه‌کارهای مناسبی را برای دستگاه‌های مختلف پیشنهاد نماید.

 • کسب و کار هوشمند

فرآیند جمع‌آوری، تحلیل و آماده‌سازی اطلاعات به منظور ایجاد تصمیم‌های مناسب تر و به هنگام یکی از مهمترین دغدغه‌های مدیران و برنامه‌ریزان سازمانی می‌باشد. کسب و کار هوشمند با بهره‌گیری از تکنیک‌ها و ابزار‌های متنوع این خدمت را ارائه می‌کند که سازمان‌ها به شکل ساده، سریع، دقیق و هدفمند می‌تواند خود را پایش و کنترل نماید. کسب و کار هوشمند به طراحی داشبوردها و گزارشات متنوع ختم نمی‌شود بلکه می‌توان در تعامل با سیستم‌های هوشمند دیگر، مانند سیستم‌های پشتیبان تصمیم، شبکه هوشمندی از اقدامات را در سازمان برنامه‌ریزی نماید. واحد خدمات مشاوره فاوا با تسلط بر مفاهیم و اصول این حوزه قادر به تعریف و معماری راه‌حل‌های مناسب کسب و کار هوشمند به منظور حل مشکلات اطلاعاتی و تصمیم‌گیری در سازمان‌های مختلف می‌باشد.

 • توسعه سیستم‌های اطلاعاتی

با توجه به نیاز روز افزون سازمان‌ها و نهادهای کسب و کاری به سیستم‌های اطلاعاتی متنوع و خاص منظوره در سازمان، وجود این توانایی که بتوان متناسب با نیاز هر سازمان، سیستم اطلاعاتی مربوطه را تولید و راه اندازی نمود از دغدغه‌های اصلی تیم توسعه نرم افزار واحد خدمات مشاوره فاوا می‌باشد. برای این مهم، واحد خدمات مشاوره فاوا، تیمی چابک با تخصص‌های متنوع سازمان‌دهی نموده است تا بتواند با بررسی نیازهای کسب و کاری سازمان و با در نظر گرفتن محدودیت‌های اجرایی آن، بهترین راهکار را برای توسعه سیستم‌های اطلاعاتی ارائه نماید و همچنین در توسعه آن راه کار اقدام کند.

 • نرم افزار پیام کوتاه

واحد خدمات مشاوره فاوا علاوه بر ارائه زیر ساخت قدرتمند ارسال پیام کوتاه،  اقدام به طراحی و تولید سامانه جامع ارسال پیام کوتاه با قابلیت تعامل با سامانه‌های بومی سازمان‌ها نموده است. این سامانه با بهره‌گیری از تکنیک‌ها و ابزارهای قدرتمند، توانسته است تمام نیازهای مطرح در سازمان‌ها در حوزه بهره‌برداری از زیر ساخت پیام کوتاه را برطرف نماید. این سامانه با بهره‌گیری از معماری چند لایه و چند بعدی توانسته است ضمن پشتیبانی از عملکرد بالا انعطاف خوبی را نیز در سازمان‌ها ایجاد نماید.

 • تدوین طرح جامع فناوری اطلاعات و ارتباطات و معماری سازمانی

معماری سازمانی به عنوان رهیافتی موثر جهت حل پیچیدگی‌های سازمانی و همراستا نمودن فناوری اطلاعات با  اهداف و استراتژی‌های سازمان و برنامه‌ریزی هدفمند از سال‌های پیش مطرح بوده است در این راستا واحد خدمات مشاوره فاوا با الهام از چارچوب‌های معتبر جهانی و سطح نیازمندی‌های سازمان‌ها و شرکت‌ها، اقدام به مشاوره برای اجرای طرح جامع فناوری اطلاعات و ارتباطات و معماری سازمانی به سازمان‌ها و شرکت‌ها نموده است. این واحد با بهره‌گیری از تجربیات خود در حوزه معمرای سازمانی قادر به مشاوره در انتخاب چارچوب معماری سازمانی مناسب و بومی متناسب با کسب وکار سازمان و همچنین ارزیابی سطح بلوغ معماری سازمانی سازمان‌ها در جهت تعریف و اجرای موثر تر فعالیت‌های پروژه معماری سازمانی می‌باشد.

 • مدیریت، راهبری و نظارت بر طرح‌های بزرگ فناوری اطلاعات و ارتباطات

یکی از ارکان اصلی موفقیت پروژه‌های فناوری اطلاعات،‌ وجود یک نظام نظارتی برای پایش و کنترل مراحل مختلف اجرای پروژه است. در حقیقت نظارت بر پروژه، فرآیندی است در جهت حفظ مسیر پروژه‌ای برای دستیابی به یک تعادل بین سه عامل هزینه، زمان و کیفیت در حین اجرای پروژه که از ابزار و تکنیک‌های خاص خود در انجام این مهم کمک می‌گیرد. واحد خدمات مشاوره فاوا بر اساس استانداردهای جهانی و با بهره گیری از تجربیات خود در این حوزه و نیز چارچوب و مدل نظارتی به روز دنیا، مبادرت به تهیه طرح نظارت نموده و در آن به شفاف‌سازی مسئولیت‌ها و وظایف سازمان نظارت اقدام نموده است در این طرح کلیه فرایندهای اجرایی و همچنین فرآورده‌های قراردادی پروژه که باید توسط ناظر تایید و یا نظارت شود، منظور گردیده است.

 • مدیریت و راهبری خدمات فناوری اطلاعات

بزرگترین چالش شرکت‌ها و سازمان‌های سرویس دهنده خدمات فناوری اطلاعات، مدیریت فناوری اطلاعات و توسعه آن در جهت تحقق اهداف سازمانی و همچنین مدیریت موثر و کارآمد فناوری اطلاعات است. برای رسیدن به این اهداف، در دو دهه اخیر فعالیت‌های بسیاری در زمینه مدیریت سرویس‌های فناوری اطلاعات در دنیا صورت گرفته و چارچوب‌ها و استانداردهای متعددی در این حوزه معرفی شده است، که هر یک از این چارچوب‌ها و استانداردها از یک منظر به موضوع مدیریت فناوری اطلاعات نگریسته و در راستای رفع نیازی خاص شکل گرفته‌اند. واحد خدمات مشاوره فاوا با بهره‌گیری از جدیدترین نسخه‌های استانداردهایی و استفاده از مدلی فرآیندگرا، اقدام به ارائه راه حل و مشاوره به سازمان‌ها و شرکت‌ها با هدف ارائه ارزش به مشتریان می‌نماید.

 • مشاوره و پیاده‌سازی امنیت

با گسترش روز افزون بهره‌گیری سازمان‌ها از ابزارها، فناوری‌ها و تکنولوژی‌های مبتنی بر فناوری اطلاعات، اکثر سازمان‌ها به سازمان‌های مدرن اطلاعاتی تبدیل شده‌اند که در این فضا امنیت دارای نقش حیاتی و تعیین کننده می‌گردد. امروزه زیرساخت فناوری اطلاعات سازمان‌ها در محیطی قرار گرفته‌اند که به طور فزاینده‌ای بر تعداد حملات و تجاوزات امنیتی بر روی آن‌ها، افزوده می‌شود تا جاییکه اغلب سازمان‌ها قادر به واکنش مناسب در مقابل تهدیدات امنیتی جدید در زمان مطلوب و قبل از سوءاستفاده از سیستم‌های اطلاعاتی خود نمی‌باشند. در چنین فضایی، ضرورت پیاده‌سازی رویکردی پیشگیرانه (در مقابل رویکردهای انفعالی) برای مدیریت خطرات امنیتی بیش از پیش نمایان می‌گردد. در این راستا، واحد خدمات مشاوره فاوا، با بهره‌گیری از توان متخصصان و خبرگان حوزه امنیت اطلاعات، ضمن ارائه مشاوره در زمینه پیاده‌سازی سیستم مدیریت امنیت اطلاعات (ISMS)، در طراحی، اجرا و نظارت بر پروژه‌های ارتقا امنیت گام برمی‌دارد تا با ارتقا امنیت در سازمان‌ها و نهادهای کشور، دستیابی به ارتقا امنیت در فضای تبادل اطلاعات کشور را نیز محقق سازد.اشتراک این فهرست

تماس با راینیک

راینیک

سایر خدمات