از فرم زیر برای ثبت نام استفاده کنید.

Security question:

15 + 15 =

ثبت حساب

آرشاپرداز -طراحی وب - گرافیک - شبکه -نرم افزار

تحقیقات بازار

تحقیقات بازاریابی چیست؟

در تعریفی ساده، تحقیقات بازاریابی فرایندی است که سازمان را به بازار از طریق جمع آوری اطلاعات مرتبط می کند. اطلاعات حاصله از تحقیقات بازار در کنار تجربه، شم و دانش مدیران، راهنمای ایشان در اخذ تصمیمهای درست به شمار می آید.

شما به کمک تحقيقات بازاریابی می توانید:

 • ریسک فعالیتهای خود را کاهش دهید.
 • فرصتهای نهفتۀ بازار را کشف و شناسایی کنید.
 • مشکلات  بالقوه را شناسایی کنید.
 • از وضعیت رقبای خود آگاه شوید.
 • مشتریان احتمالی و فعلی خود را بهتر بشناسید.

مزایای استفاده از خدمات حرفه ای تحقیقات بازاریابی چیست؟

آیا برای سازمان ها بهتر است تا فعالیت تحقیقات بازار خود را با شرکتهایی که در رشته بازاریابی مجرب و متخصص هستند، برون سپاری کنند و یا آنکه اساساً در خود شرکت تحقیقات بازاریابی تجربه شود؟

نتایج تجزیه و تحلیل هزینه فایده اکثر شرکتها به خوبی نشان می دهد که برون سپاری فعالیت های تحقیقات بازاریابی موثرتر از وجود واحد تحقیقات بازاریابی در داخل شرکت است. شرکت های تحقیقات بازاریابی در گردآوری، تحلیل و گزارش اطلاعات متخصص هستند. آنها در استفاده از تکنیک های تحقیقاتی پیچیده و پیشرفته مزیت نسبی دارند و می توانند این کار را در حداقل زمان ممکن و با کیفیت و کارایی بالاتری انجام دهند. بنابراین اطلاعات لازم برای تصمیم گیری مدیران را در دوره زمانی کوتاه­تری فراهم می آورند.

شرکتهای تحقیقاتی صاحب صلاحیت از افراد مجربی استفاده می کنند که در رشته های مختلفی همچون بازاریابی، مالی، آمار و …. متخصص هستند.یکی از مهمترین مزایای شرکت های تحقیقات بازار صاحب صلاحیت و حرفه ای، امنیت و رازداری در اطلاعات شرکت ها می باشد.

داده ها در تحقیقات بازاریابی به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می شوند:

 • داده های اولیه داده هایی هستند که جهت کمک به حل مسئله و یا سود جستن از یک فرصت جمع آوری می شوند.
 • داده های ثانویه داده هایی هستند که به منظور غیر از کمک به حل مسئله ای که در دست است گردآوری شده اند.

تحقیقات بازار یا  بازاریابی  براساس نیاز و الزامات تحقیق می تواند با استفاد از یک  یا چند روش به شرح زیر انجام گیرد:

 • تحقیقات کیفی
  یکی از شاخه های اصلی تحقیقات بازار است که عمومابه شناخت عمیق تر رفتار انسان و دلایل حاکم بر رفتار وی می‌پردازد از آنجا که تحقیقات کیفی به دنبال کشف چرایی رفتار مصرف کننده هستند.مکان، زمان و چگونگی رفتار وی، از این رو تعداد نمونه ها بسیار کمتر اما عمیفق تر از تحقیقات کمی انجام می‌شوند.از روش های متنوع تحقیقات کیفی می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد :

  • مصاحبه های عمیق فردی
  • گروه های کانون
  • جلسات طوفان مغزی
  • مصاحبه های ZMET
  • مصاحبه های نردبانی
 • تحقیقات کمی
  یک تحقیق بازار کمی به طور معمول با استفاده از ابزار پرسشنامه و با به کارگیری مقایسه های عددی قابل سنجش انجام می‌شود.داده های جمع آوری شده در تحقیقات کمی با تکنیک های آماری توصیفی و استنباطی مورد تحلیل قرار می‌گیرند، به همین دلیل می‌توان نتایج تحقیقات کمی را با در نظر گرفتن خطای مشخص به جامعه تعمیم داد و از آن برای کاهش هزینه های اجرای تحقیقات و سرعت  بالا در انجام تحقیقات  استفاده کرد.
 • مشاهده
  مشاهده یکی از ابزارهای رایج در جمع آوری اطلاعات مورد نیاز در بازاریابی است. مشاهده به طور غیر رسمی در تمام سطوح سازمان‌ها انجام می‌شود، اما مشاهده علمی دارای شرایط و ویژگی‌های خاص خود است. یک مشاهده علمی می‌تواند پنج بعد ۱)طبیعی یا ساختگی ۲) آشکار و یا نهان ۳) ساختارمند و یا بدون ساختار ۴)    ۵) مکانیکی یا انسانی تقسیم شود.تحقیقات خریدار نمایی ( Mystery Shopping ) یکی از پرکاربردترین تحقیقات مشاهده ای است.همچنین روش های تئوری و نئورو ریسرچ ( تحلیل امواج مغزی ) در دسته تحقیقات مشاهده ای جای می‌گیرند.
 • تحقیقات پنلی
  تحقیقات پنلی با استفاده از گروهی از مردم انجام می‌شود که دارای شرایط جمعیتی مشترکی هستند. از تحقیقات پنلی برای گردآوری اطلاعات کسب و کاری در زمینه‌ی محصولات و برندها استفاده می‌شود.تحقیقات پنلی معمولا در دو دسته بازارهای مصرفی و بازارهای شرکتی انجام می‌شود. تفاوت تحقیقات پنلی با سایر روش ها در این است که افراد واجد شرایط از قبل به عضویت در پنل دعوت می‌شوند و در هنگام نیاز از میان فهرست اعضا، افراد مورد نظر انتخاب و دعوت می‌شوند.
 • تجربیات
  تحقیقات تجربی و یا آزمایشی، به معنی دستکاری یک یا چند متغییر به وسیله تحقیق است به نحوی که بتوان تاثیر آنها را بر یک یا چند متغییر نیز اندازه گیری کرد.برای مثال تحقیقات ذائقه سنجی محصولات خوراکی و آشامیدنی و بررسی اثر برند به دیدگاه مصرف کنندگان نوعی تحقیقات تجربی به شمار می‌آید.

راهکارهای راینیک الهام گرفته از جدید ترین نسل بازاریابی و فراتر از مرز های بازاریابی محصول گرا و یا مشتری گرا تدوین می شوند. راینیک  به منظور استخراج برترین شیوه های متناسب با نیاز کسب وکارهای مختلف و  مد نظر، رویکردی منعطف و کاملا علمی و عملیاتی را برگزیده است. این رویکرد نشأت گرفته از ماهیت بین رشته ایِ علم شناخت رفتار مصرف کننده و تکنیکهای اجرایی است. از این رو راینیک در همکاری با متخصصین رشته های علمی گوناگون و حرکت در مرز دانش این علوم، تلاش دارد شیوه ای نوین و منحصر بفرد را برای نتیجه بخش بودن به مشتریان خود ارائه نماید.


تماس با راینیک

راینیک

سایر خدمات